Warning: mysql_result() expects parameter 2 to be long, string given in /home/bratkrystyn/ftp/index.php on line 39

Deprecated: Function session_is_registered() is deprecated in /home/bratkrystyn/ftp/lib/przegladarka.inc.php on line 22

Deprecated: Function session_register() is deprecated in /home/bratkrystyn/ftp/lib/przegladarka.inc.php on line 25

Warning: in_array() expects at least 2 parameters, 1 given in /home/bratkrystyn/ftp/lib/przegladarka.inc.php on line 27
Stowarzyszenie Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna w Gorzowie Wielkopolskim »
Powrót na stronę główną
Witamy na naszej stronie / 

ZAPROSZENIE NA SPOTKANIE NOWOROCZNE DO GŁOGOWA 28 STYCZNIA 2023 R.

Bractwo św. Józefa zaprasza na spotkanie noworoczne, które odbędzie się dnia 28 stycznia (sobota) w Głogowie w parafii św. Klemensa przy ul. Sikorskiego 23.

W programie: o godz. 15.30 Msza Święta pod przew. ks. Biskupa Tadeusza Lityńskiego, następnie opłatek i konferencja Jacka Karnowskiego - redaktora naczelnego tygodnika "Sieci" oraz portalu "wPolityce.pl" - na temat "Nowe czasy - nowe zadania".

W dalszej kolejności dyskusja z wnioskami i zadaniami do realizacji, posiłek i koncert kolęd.

Zgłoszenia udziału przyjmują: Ireneusz Gasza - tel. 663430024, ks. Mariusz Iliaszewicz - tel. 788171932, Henryk Kłopski - tel. 502494646 ( wystarczy SMS-em).


 


10. PIELGRZYMKA MĘŻCZYZN DO KOLEBKI CHRZEŚCIJANSTWA I POLSKOŚCI

Kuria Diecezjalna w Zielonej Górze, parafie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej oraz organizatorzy wykonawczy zapraszają na  

10. PIELGRZYMKĘ MĘŻCZYZN DO KOLEBKI CHRZEŚCIJAŃSTWA I POLSKOŚCI W MĘDZYRZECZU 

10 WRZEŚNIA 2022 R.

„Wiara ojców naszych jest wiarą naszych dzieci”

Ks. Dr Bolesław Domański, Pięć Prawd Polaków,  Berlin 1938 r.

PROGRAM:

 

 9.30

♦przywitanie na Zamku Królewskim w Międzyrzeczu; wprowadzenie kompani Wojska Polskiego z udziałem orkiestry wojskowej oraz klas mundurowych; wspomnienie bohaterów walk o niepodległość z ceremoniałem wojskowym;

♦przekazanie relikwii św. Krystyna ks. Biskupowi Diecezjalnemu Tadeuszowi Lityńskiemu przez delegata Archidiecezji w Ołomuńcu Jerzego Veita;

♦przekazanie relikwii Staroście Powiatu Międzyrzeckiego Agnieszce Olender i Burmistrzowi Międzyrzecza Remigiuszowi Lorenzowi przez ks. Biskupa;

♦przekazanie relikwii Dyrektorowi Muzeum Andrzejowi Kirmielowi przez Burmistrza Miasta;

♦modlitwa przy relikwiach; salut armatni na cześć św. Brata Krystyna;

10.00

♦słowo wojewody Lubuskiego Władysława Dajczaka;

♦konferencja Ministra Nauki i Edukacji prof. Przemysława Czarnka nt. „Historia i teraźniejszość”;

10.30

♦poczęstunek na placu zamkowym;

11.30

♦przemarsz pielgrzymów do sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski z udziałem wojska, klas mundurowych i orkiestry wojskowej;

12.30

♦Msza Święta w sanktuarium pod przew.  JE ks. Biskupa Diecezjalnego Tadeusza Lityńskiego;

14.00

♦posiłek na placu przy sanktuarium.

     

 

Zamek Królewski w Międzyrzeczu, wzniesiony w XIV w. przez króla Kazimierza Wielkiego na dawnych wałach grodu księcia Mieszka I i króla Bolesława Chrobrego, miał strategiczne znaczenie w obronie terytorium Polski.

W 1426 roku na tym zamku, król Władysław Jagiełło wysłuchawszy mszy świętej przyjął przysięgę załogi zamku.

W 1520 roku heroiczna obrona zamku, przed nacierającą 10-cio tysięczną najemną armią, zmierzającą z Rzeszy by wesprzeć krzyżaków w ostatniej wojnie polsko- krzyżackiej, znacząco przyczyniła się do polskiego zwycięstwa w tej wojnie.

W 1974 roku na zamku gościł pierwszy elekcyjny król polski Henryk Walezy - w drodze z Francji do Krakowa, aby objąć tron Polski.

W połowie XVII wieku zamek został zdewastowany przez wojska szwedzkie i Brandenburczyków, tak że później nie służył już jako warownia ani urząd starostwa międzyrzeckiego.

Obecnie jednak, wartości historyczne i symbolika zamku międzyrzeckiego wymownie kształtują patriotyzm Polaków, w szczególności Lubuszan.

 

Gród w Międzyrzeczu należy do najstarszych misyjnych ośrodków chrześcijaństwa w Polsce. Przebywał w nim św. Wojciech, który opodal grodu w 996 roku założył pierwszy klasztor w Polsce. 13 listopada 1003 roku, pełniąc misję ewangelizacyjną, w klasztorze zginęli podczas napadu bracia zakonni - Benedykt, Jan, Mateusz, Izaak i Krystyn. Zostali kanonizowani w następny roku przez papieża Jana XVIII jako Pierwsi Świeci Męczennicy Polski. Do grobu świętych licznie przybywali pielgrzymi z Polski i innych krajów. Międzyrzecz stał się ośrodkiem misyjnym, z którego liczni misjonarze wyprawiali się na ewangelizację ludów pogańskich. 

Ze względu na działania wojenne, trumny ze szczątkami (relikwiami) świętych wywieziono do Gniezna. W 1038 roku spoczęły w katedrze św. Wita w Pradze. Po II wojnie światowej relikwie świętych – po części – powróciły do Międzyrzecza; odbierają cześć w kościele św. Jana Chrzciciela oraz w sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski.

Relikwie św. Brata Krystyna – syna ziemi międzyrzeckiej, w 1128 roku zostały przeniesione di katedry w Ołomuńcu. Do dzisiaj św. Krystyn jest jednym z głównych patronów katedry i archidiecezji ołomunieckiej.

Już wkrótce, 10 września br., staraniem JE ks. Biskupa Tadeusza Lityńskiego, relikwie św. Brata Krystyna, powrócą po dziesięciu wiekach z Ołomuńca do Międzyrzecza. Spoczną one na międzyrzeckim Zamku Królewskim, w odtworzonej kaplicy zamkowej.

Brat Krystyn w klasztorze służył przy ołtarzu i był kucharzem, jako kilkunastoletni brat-laik. Zginął broniąc klasztoru i zakonników, uświęcił się żyjąc z innymi we wspólnocie wiary.

Zamek Królewski wraz z kaplicą zamkową i relikwiami młodego męczennika Krystyna, które w niej spoczną, będzie symbolem prawdy o Polsce i Polakach – o tym, że ofiarna miłość do Ojczyzny czerpie siłę wiary. 


Patronat pielgrzymki: JE ks. Biskup Diecezjalny Tadeusz Lityński, Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak

Organizatorzy: Stowarzyszenie Pomocy Bliźniemu im. Brata Krysryna w Gorzowie Wlkp., Bractwo św. Józefa w Gorzowie Wlkp., parafie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, Starostwo Powiatowe w Miedzyrzeczu, Urząd Miejski w Międzyrzeczu, Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej, Lubuski Kurator Oswiaty, Miedzyrzecki Ośrodek Kultury

Informacje organizacyjne:

♦zgłoszenia grup/informacje: e-malową: brat.krystyn2021@gmail.com , kom. 502 494 646, tel. 95 720 14 75,

♦parkingi: dla samochodów i autobusów znajdują się przy ul. Pięciu Świętych Braci Międzyrzeckich przy Hali Widowiskowo-Sportowej oraz przed Cmentarzem Komunalnym (najlepiej wysiąść z autobusu przy zamku); samochody osobowe mogą parkować na terenie całego miasta

 

Materiały injformacyjne do pobrania:

 


 


czytaj więcej »

OBCHODZIMY 25-LECIE PIELGRZYMKI ŚW. JANA PAWŁA II DO GORZOWA WIELKOPOLSKIEGO

 


Z  A  P  R  A  S  Z  A  M Y    N  A

JUBILEUSZ 25-LECIA

PIELGRZYMKI ŚW. JANA PAWŁA II

DO GORZOWA WIELKOPOLSKIEGO

GORZÓW WIELKOPOLSKI

2-5 czerwca 2022 r.

 Pielgrzymka św. Jana Pawła II do Gorzowa Wielkopolskiego, która odbyła się 2 czerwca 1997 roku, była najważniejszym wydarzeniem w historii Kościoła na zachodnich ziemiach Polski, w historii naszego Miasta oraz w życiu osobistym większości z nas.

Pamiętamy tę pielgrzymkę i chcemy przekazać świadectwo życia oraz nauczania papieża Polaka młodemu pokoleniu.

Podczas obchodów Jubileuszu 25-lecia papieskiej pielgrzymki, przebiegających pod hasłem Nie Bójcie się dawać świadectwa”, centralnym wydarzeniem będzie Msza św. w katedrze pod przewodnictwem ks. Biskupa Diecezjalnego Tadeusza Lityńskiego oraz Marsz dla Życia i Rodziny szlakiem papieskim z katedry na plac Jana Pawła II.


Czytaj więcej ►


 


czytaj więcej »

9. PIELGRZYMKA MĘŻCZYZN DO KOLEBKI CHRZEŚCIJANSTWA I POLSKOŚCI

Kuria Diecezjalna w Zielonej Górze, parafie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej  oraz organizatorzy wykonawczy zapraszają na 

9. PIELGRZYMKĘ MĘŻCZYZN DO KOLEBKI CHRZEŚCIJAŃSTWA I POLSKOŚCI W MĘDZYRZECZU 

25 WRZEŚNIA 2021 R.

„Nie bójcie się dawać Świadectwa”

Św. Jan Paweł II – Gorzów Wlkp. 1997r. 

PROGRAM:

 

9.30

Przywitanie pielgrzymów na Piastowskim Zamku Królewskim w Międzyrzeczu: pieśń „Bogurodzica”, przemówienie okolicznościowe, modlitwa „Pacierz”, wspomnienie bohaterów walk o niepodległość – apel wojskowy, salwy honorowe, pieśń „Rota”.

10.00

Konferencja prof. dr hab. Grzegorza Kucharczyka pt: „Zachować dziedzictwo Narodu ochrzczonego. Nauki z historii”

10.30

Poczęstunek na placu zamkowym w scenerii muzycznej.

11.30

Przemarsz mężczyzn do sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski.

12.00

Przygotowanie Liturgii: spowiedź święta, przywitanie pielgrzymów przez Kustosza Sanktuarium ks. Michała Łobaza  SAC.

12.30

Msza Święta pod przew.  JE ks. Biskupa Diecezjalnego Tadeusza Lityńskiego, homilia – JE Biskup prof. Henryk Wejman z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.

14.00

Posiłek w scenerii muzycznej na placu przy sanktuarium.


Czytaj wiecej ►


 


czytaj więcej »


Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0